Jézus 33 tanítványa – Papi életutak a 20. század második feléből

„NE FELEDKEZZETEK MEG ELÖLJÁRÓITOKRÓL, AKIK AZ ISTEN IGÉJÉT HIRDETTÉK NEKTEK… „  ZSID 13.7A

FELHÍVJUK FIGYELMETEKET

A „Jézus 33 tanítványa – Papi életutak a 20. század második feléből” című, könyvre. mely olyan papokról szól, akik hűségesen szolgálták az Egyházat a szocializmus évtizedeiben is. A 33 között két olyan tanítvány életéről, helytállásáról is olvashatunk, akik Nagykovácsiban is szolgáltak: Pásthy Vilmos (1951 – 1956), és Orbán György atyákról (1968 –1994).

A könyvet a Kairosz adta ki, szerzője Schattmann Ferenc. aki szerint 1967-ben összesen 274 papja volt a Fehérvári egyházmegyének. A rendszerváltás után többségük nem került reflektor-fénybe sem mint hős vagy mártír, sem mint áruló. A papság legalább nyolcvan százaléka ”szürke eminenciás” volt . nekik akart emléket állítani a Székesfehérvári Egyházmegye 33 kiváló lelkipásztorának bemutatásával.

Orbán atyáról († 2000.jan.4.) ma reggel emlékeztünk meg a reggeli szentmisén. Ebből az alkalomból  megküldjük  gyémántmiséjén mondott  szentbeszédének szövegét is.

Gábor atya

"Miközben a közelmúlt lassan távolodik tőlünk, nem felejthetjük, hogy az itt megidézett papi elődeink helytállásának, hűségének vagyunk örökösei. Amikor mi személyes életünk célját megfogalmazzuk, amikor az evangélium iránti hűség gondolata bennünk gyökeret ver, és fontolgatjuk, hogyan tudjunk valamit tenni Jézus ügyéjért, akkor sohasem vagyunk függetlenek azoktól a papoktól, azoktól a lelki-atyáktól, akiknek ma a nyomában járunk. Minden papi hivatás kezdetén feltűnik egy szentéletű pap. Ha másként nem, akkor imázsával, néha nagylelkű gesztusaival, néha a szép igehirdetésével, az evangélium örömének felragyogtatásával.
Nagyon nagy örömmel tekintek erre a kötetre, amely olyan papok életét mutatja be, akik a kortársaik előtt nem voltak nagyon ismertek, akik maguk is tudták, hogy a maguk mindennapi helytállásával telik el az életük, de nem sajnálták ezt az életet odaadni." (Martos Balázs Püspök atya)