Jelenlegi hely
Templomfelújítás
Nagykovácsi Nagyboldogasszonyról elnevezett katolikus templom (1746.)
2021 májusában elkezdődött, s várhatóan 2022 januárjában fejeződik be a műemlék templom felújításának első üteme.
A felújítás előkészítése apránként - szakvélemények, tervek, engedélyek - nagyrészt önerőből valamint Nagykovácsi Önkormányzat évenkénti támogatásából valósult meg. Egyházi pályázatra is beadásra került, de sajnos - előkészítő munkánk elismerése mellett - az építkezéshez ugyan hozzájárulva, nem sikerült anyagi támogatást nyernünk.
Mígnem 2021 tavaszán - a Nagykovácsi Önkormányzat kezdeményezésére - Bethlen Gábor Alap 60 milliós támogatásának köszönhetően megkezdődött a 275 éves Nagyboldogasszony Katolikus Templomunk felújítása. Megpályázás után a kapott támogatás segítségével és cc.30 millió forintos egyházközségi önerőből megvalósítottuk a plébánia tetőtér kialakítását, az átköltözést és megkezdtük a templombelső felújításának első ütemét. A jelenleg zajló munkálatok során az elöregedett, korszerűtlenné vált fűtési rendszert, az elektromos hálózatot, és az erősen elhasználódott, balesetveszélyes padlóburkolatot cseréljük. A munkálatok megkezdése előtt a plébániai tetőteret liturgikus térré (2021. május/július) kellett átalakítanunk, a szentmise színterét összefogással áthelyeztük (ez év októberében). A kivitelezési munkák során (munkaterület átadás-átvétel 2021. október 13.) mindent megóvtunk, megóvunk ami valóban értéket képvisel. A burkolatok megmenthető részét újra felhasználjuk, minden érintett részt tisztelettel kezelünk. Az eredeti ép kövek a szentélyben lesznek lerakva, a padlótéglák pedig a Kálvária kápolnát fogják gazdagítani. Természetesen a templomban maradt oltárok, szószék, orgona megóvása a kivitelező elsődleges feladatai közé tartozik.
Valamint állapotuk miatt új padok kerülnek a műemléki értéket nem képviselő padok helyett a templomba, megőrzött eredeti példányával a Helyrtörténeti Múzeumban találkozhatunk, két eredeti védett példánya restaurálás után helyükre kerülnek a templombelsőben. Sajnos a rendelkezésre álló összeg minderre nem lesz elég, ezért kérjük a lakosság és a vállalkozók támogatását.
A támogatásokat a Nagykovácsi Plébánia bankszámlájára várjuk (Takarékbank 65700086-10115442). Minden adományozónak igazolást adunk az adományról. Kérjük, hogy a vállalkozói adományok esetében az átutalás megjegyzésébe írják bele a vállalkozás nevét és adószámát, mivel a kiadott igazolás alapján ez a támogatás elismert költségnek minősül a társasági adó számításakor.
A kivitelezési munkák során mindent megóvtunk, ami valóban értéket képvisel.
A burkolatok megmenthető részét újra felhasználjuk, minden érintett részt tisztelettel kezelünk. Az eredeti ép kövek a szentélyben lesznek lerakva, a padlótéglák pedig a Kálvária kápolnát fogják gazdagítani.
A padok sorsáról a műemlékvédelemmel külön hosszan egyeztettünk. Az egyeztetés során a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy ezek a padok – kettő kivételével restaurálás után helyükre kerülnek a templombelsőben – nem képviselnek olyan értéket, amit érdemes lenne megtartani felújításuk árának arányában. E szakmai döntés alapján kerülnek a padok lecserélésre. A két értékes pad közül az egyiket külön megőrzésre átmenetileg a tetőtéri templomba, a nehéz, súlyosat pedig védett helyre tettük. Valamint a Helytörténeti Múzeumnak is adtunk kettő padot, a helyi történeti érték megőrzése érdekében.
Az új pad tölgyfából készül (szemben a puha fenyő, mélyen karcolt, olajfestékkelt kezelt réginél) az örökségvédelem által jóváhagyottan barokk templomba való kivitelezésben.
A templom értékleltárába felvett tárgyak restaurálási (fal, oltár, szószék, bútor, szobrok, fa, kő stb…) munkaként előttünk állnak, melynek financiális lehetőségeink szabnak határt. Első ütemben a használhatóságot, alapkomfortérzetet (pl. temperálás) biztosító feladatok kerültek.
Előzmények: 2016 tavaszán kezdődött az előkészítés.
Legelső lépés volt az épület felméretése.
Ezen felül elkészült az Építéstörténeti Tudományos Dokumentáció (olvasható az oldalon), mellyel minden nyilvántartott műemléknek rendelkezni kell (jogszabályi követelmény). Ez két részből áll:
- forráskutatás alapján templomunk építéstörténetének összefoglalása, építészeti leírása,
- az értékleltár körültekintő felállítása leírással, fényképekkel alátámasztva.
Műemléképülethez csak a leltár ismeretében, az Örökségvédelem területi képviselő jóváhagyásával lehet hozzányúlni.
Így történt esetünkben is. Szakrestaurátorokat felkérve (fal-; szobor, bútor, kő) hatósági engedéllyel megkutattak minden elemet a templomban. Munkájuk lenyomataként látható a falakon, szobrokon, bútorokon a kis „kukucskáló” ablakok, ami alapján dolgoztak, szakvéleményt adtak nekünk, illetve az Örökségvédelem számára. Ez egyben az egyes darabok értékeit pontosította és javítási útmutatót is adott. A szakvéleményből kiderült, hogy templomunk legértékesebb darabja - a sokak által nem szükségesnek tartott - szószék melynek javítása 14 millió Ft -ba (pl: főoltár 70 mFt, mellékoltárok 18-18 mFt ) került volna a jelzett időben. Falkutatások is történtek, helyi falrestaurátor a szentélyben talált értékesnél-értékesebb felületeket, mely falrestaurátori feladatként is izgalmas munka. A plébánián őrzött, több száz oldalnyi dokumentációk készültek. Ezenkívül elkészültek a templom építészeti, gépészeti, elektromos szakági tervei, természetesen örökségvédelmi jóváhagyással.
A területi műemléki felügyelő, dr. Klaniczay Péter, illetve szakvéleményt adó művészettörténész dr. Haris Andrea, akiknek együttműködésével jutottunk a hosszú folyamaton keresztül az engedélyek megszerzéséhez, köztudottan országos hírű szaktekintélyek szakmán belül. Hozzáállásuk, lelkiismeretes munkájuk mint egyszerű építésznek, nekem is tiszteletet parancsoló.
Bizakodunk, hogy a felújítás további ütemei újabb támogatások és közös összefogással folytatódni fognak hitéletünk gazdagodása reményében. Szeretnénk minél előbb a templomhajó tisztasági festését, és értékeink restaurálási munkáját elvégeztetni, a szenthely méltó környezetét megteremteni.
CsPJ.